Rok 2001 - 2004

O druhý postup do třetí nejvyšší soutěže v republice se postarali především hráči: brankáři Luděk Juráň a Vladimír Dohnal, hráči Tomáš Buksa, kapitán mužstva Jindřich Lehkoživ, Martin Přívara, Ondřej Stojaník, David Klimek, Karel Klimek, Ivo Frýdl, Ivo Světlík, Tomáš Hradil, Ladislav Zakopal, Martin Chorý, Roman Parobek, Josef Židlík, Ondřej Šilinger, Miroslav Večerka, Petr Mikula, Tomáš Kolkus a dorostenci Marcel Polách a Michal Bernatík. Nemalou zásluhu na úspěch Hanácké Slavie mělo i její vedení a zejména jeho koncepční práce. Vedení tvořili: předseda ing. Jaroslav David, dále Vlastimil Chytrý, Zdeněk Zavadil, Alois Skácel a ing. Miroslav Spáčil. Jmenovaní, především ing. David, získali pro mužstvo kvalitní posily a motivovali je tak, že se noví hráči snažili získat trvalé místo v základní sestavě a během podzimu se z nich staly opory mužstva. Trenéři Jaroslav Baďura a Josef Páník, který k mužstvu před sezónou 1999/2000 přišel, vytvořili svojí zodpovědností a náročností z mužstva partu, která táhla za jeden provaz a jejíž snahou bylo bojovat o pocty nejvyšší. Samotní hráči přistupovali k tréninkům a zvláště k zápasům s plnou zodpovědností a beze zbytku plnili pokyny trenérů – do zápasů dávali všechny své síly. Obrovským přínosem uplynulé sezóny byl vstup společnosti LUKROM do kopané ve Slavii. Jejím jednatelem byl předseda Hanácké Slavie ing. Jaroslav David. Společnost se stala hlavním sponzorem Hanácké Slavie. Stala se také vlastníkem klubu FK Zlín a proto bylo jednodušší získávat ze Zlína posily pro Hanáckou Slavii. Společnost se zabývá komplexními službami zemědělské veřejnosti. K ní se připojily další společnosti a firmy, které se staly dalšími sponzory klubu - firma CH+CH – nábytek, ELMA – THERM, pneuservis JELŠÍK, firmy KORBEL, PENAM, SAUBERMACHER, RADENSKA, KROMEXIM, WACHAL, GASTROMA, DUPONT, ČSOB. Bez nich by činnost oddílu nebyla vůbec možná. Tyto společnosti a firmy přispívaly na činnost klubu, finančně zajišťovaly dopravu hráčů k zápasům na hřištích soupeřů, materiálně zabezpečovaly oddíl a zajišťovaly zlepšování materiálního vybavení stadionu a jeho okolí. Zde je třeba také zmínit podporu Města Kroměříže, které finančně zajišťovalo a stále zajišťuje provoz fotbalového stadionu na Obvodové ulici.

Hráčům se vyhýbala zranění, nikdo z nich nebyl v sezóně potrestán zákazem činnosti, což mělo pozitivní vliv na konsolidaci sestavy. Nesmí se zapomenout ani na činnost dobrovolných pracovníků – pořadatelského sboru ve složení Jan Gajdoš, Jan Hlobil, Jan Hanzlík, Miroslav Novotný, Miroslav Ivánek, Milan Chalupa, Ladislav Kynych a JUDr. Miroslav Hošek, pokladníků Pavla Kratochvíla, Josefa Zavadila, hlasatele Josefa Večerky, kteří odpovědně vykonávali své funkce při zápasech na domácím hřišti a přispívali tak k úspěchům mužstva.

Před posledním utkáním na domácí trávě se vedení Hanácké Slavie rozloučilo s dlouholetým vynikajícím hráčem Ivo Frýdlem. Byl vzorem věrnosti k Hanácké Slavii, neboť z jejího dresu s výjimkou vojenské služby, kterou prožil v Rudé Hvězdě Znojmo, za celou svoji fotbalovou kariéru nikam nepřestoupil, ačkoliv měl řadu nabídek z klubů vyšších soutěží. Stal se hráčem, který se postavil po bok nejslavnějších hráčů bohaté historie Hanácké Slavie, kterými byli Jožka Silný, Petr Uličný či Eduard Šabatka. Ivovi věnovalo vedení Slavie nejen věcný dar, ale i dres s číslem 8, ve kterém sehrál řadu úspěšných zápasů za svoji téměř dvacetiletou fotbalovou kariéru.

Koncem devadesátých let došlo také k výraznému vzestupu mládežnické kopané v Hanácké Slavii. Dorostenci, vedení trenéry Aloisem Skácelem, Zdeňkem Strašákem a vedoucím mužstva Ladislavem Vašákem vybojovali postup do druhé nejvyšší soutěže dorostenců Moravskoslezské dorostenecké divize /MSDD/.

Dorostence brzy následovali žáci Hanácké Slavie, kteří pod vedením trenérů Milana Frýdla a Luboše Černíčka postoupili do nejvyšší žákovské soutěže u nás, Moravskoslezské žákovské ligy /MSŽL/.

Přípravu na ligovou sezónu 2001/2002, tedy po šesti letech působení v divizích, zahájili fotbalisté Hanácké Slavie pod osvědčenou trenérskou dvojicí Jaroslav Baďura, Josef Páník po krátké letní přestávce 4. července 2001. Brankáře připravoval Miroslav Kutňák, bývalý vynikající brankář Hanácké Slavie. Vzhledem k úpravám hrací plochy stadionu na Obvodové ulici probíhala příprava v Bařicích, Šelešovicích a v okolí kroměřížského stadionu. V rámci přípravy sehráli Hanáci několik vesměs úspěšných zápasů, k nimž poskytly hrací plochy opět Bařice a Šelešovice. Soupeři Slavie byla mužstva Slušovic, B tým Synotu, v Prostějově druholigový LeRK. Ještě před začátkem mistrovské sezóny vybojovala Slavia postup do II. kola Poháru ČMFS, když ve Slušovicích porazila svého soupeře v rozstřelu ze značky pokutového kopu poměrem 5:3.

Přípravné zápasy absolvovaly již získané posily ze Zlína Lukáš Matůš, Pavel Prešnajder, ze Slavičína byl získán Tomáš Hnilo a z Dětmarovic syn trenéra Páníka Jan. Těsně před zahájením mistrovské soutěže přišel do Slavie Michal Gottwald, vynikající ligový fotbalista ze Zlína. Naopak se Slavií se rozloučili hráči, kteří zde byli na hostování. Především Karel Klimek, Miroslav Večerka a Josef Židlík se vrátili do Kvasic. Do mužstva byli zařazeni další dorostenci – Ondřej Šilinger, Lukáš Musil, Tomáš Němec a Marcel Polách. Ti však byli uvolněni na hostování do mužstev v okolí Kroměříže. Šilinger do Chropyně, Musil do Viktorie Otrokovice a Němec do Zborovic. V kádru Slavie zůstal jen nadějný Marcel Polách.

Mistrovskou soutěž zahájila Slavia utkáním v Hluku, kde jí byl soupeřem B-tým Synotu. Utkání skončilo bez branek. Ukázalo však, že se Hanáci ve třetí nejvyšší soutěži nemusí ztratit. To dokázalo umístění Slavie po podzimní části soutěže, kdy její bilance byla následující: 8. místo – 15 – 5 6 4 21:18 21. Ke všem podzimním zápasům nastoupili: Juráň, Lehkoživ, Klimek, Gottwald a Chorý. Nejlepšími střelci podzimu byli Matůš, Chorý a Hradil se 4 brankami, tři zaznamenal Lehkoživ, dvě Klimek, po jedné Světlík, Gottwald a Polách. K nejlepším hráčům patřili Juráň, Lehkoživ, Buksa, Klimek, Světlík a Gottwald.

V soutěži o Pohár ČMFS se probojovala Slavia do III. kola, když ve druhém kole porazila doma Rýmařov 2:1, ve třetím však podlehla ligovým Drnovicím 0:3.

V zimní přestávce došlo ke změnám jak v realizačním týmu, tak i v hráčském kádru. Do funkce trenéra byl jmenován odchovanec a bývalý hráč Jiří Chytrý, jeho asistentem se stal Miroslav Kutňák. Do nové funkce technického vedoucího mužstva byl ustaven JUDr. Miroslav Hošek, Jaroslav Baďura se stal šéftrenérem mládežnických kolektivů a zároveň trenérem starších žáků, Josef Páník dostal na starost vedení mladších dorostenců. Hostování ve Slavii ukončil Lukáš Matůš a stal se hráčem druholigových Kunovic, do Slavičína se vrátil Tomáš Hnilo, kterému nevyšlo hostování v Rakousku. Do Rakouska odešel ale Tomáš Hradil. Další posily přišly ze Zlína v osobách výborného Zdeňka Juliny a Víta Vrtělky. Ten se stal nejmladším hráčem Hanácké Slavie. Oba pak byli výraznými posilami.

Příprava na jarní část ligové sezóny začala velmi brzy, k prvnímu tréninku se sešli hráči již 4. ledna 2002. V ní také sehráli několik přípravných zápasů, opět většinou úspěšných. Tyto hráli na Rejdišti, znovu v Bařicích a Šelešovicích. Porazili v nich např. B - mužstvo Zlína, VTJ Lipník, Chropyni, podlehli jen Hranicím a remizovali v Prostějově.

Jarní část sezóny zahájili Hanáci utkáním na domácí půdě s B - mužstvem Synotu, které porazili 2:0. První body ztratili až v 6. kole v Kunovicích, kde prohráli 0:4. Celková bilance druhé ligové sezóny byla však velmi úspěšná a můžeme říci, že nejlepší v historii Hanácké Slavie vůbec. Mužtvo skončilo nakonec na výborném 3. místě a celková bilance byla následující: 30 – 14 7 9 41:34 49. Zvláště jaro pod vedením mladé trenérské dvojice bylo velmi úspěšné a Slavia znovu dokázala, že patří mezi nejlepší mužstva Moravy a Slezska. Významně se o úspěch přičinil zejména Zdeněk Julina, který se stal s osmi brankami za půl sezóny nejen nejlepší střelcem Slavie, ale zařadil se mezi nejlepší střelce MSFL.

Nemalé úspěchy provázely také mládežnické kolektivy. Dorostenci sice neudrželi MSDL, žáci ligu po výborném závěru soutěže naopak zachránili. B - mužstvo žáků postoupilo z okresního přeboru do krajské soutěže a v regionálních soutěžích úspěšně bojovali čtyři mužstva benjamínků z přípravek. S mládežnickými kolektivy pracovali většinou bývalí hráči Hanácké Slavie: starší dorostence vedl Zdeněk Strašák se Zdeňkem Melichárkem a Ladislavem Vašákem, mladší dorostence vedl Josef Páník, starší žáky A družstva trénoval Jaroslav Baďura s Jindřichem Veselým, mladší Vojtěch Menšík. Družstva přípravek vedli Zdeněk Novotný, Vladimír Macho, Radek Pospíšil, Stanislav Poledňák a Zdeněk Valoušek. B družstva žáků v krajské soutěži vedli Jan Holub a Jan Páník.

Před Hanáckou Slavií stál nyní hlavní úkol: připravit mužstvo na druhý ročník MSFL, protože podle názorů odborníků je druhý ročník ve stejné soutěži velmi náročný, ne-li nejtěžší. V prvé řádě bylo třeba mužstvo vhodně doplnit. Byl získán bývalý ligový brankář Drnovic a Ratíškovic Pavel Barcuch, z Drnovic přišel na hostování odchovanec Slavie Vlastimil Chytrý, ze Sigmy Olomouc Lumír Stoklásek a ze Zlína Michal Vaculík a Milan Otépka. Po půl roce se do Zlína vrátil nadějný Vrtělka.

Ani v tomto roce nemohla příprava na sezónu probíhat na ploše stadionu Hanácké Slavie, neboť na ní probíhaly práce s instalací zavlažovacího zařízením a na tribuně se začaly budovat šatny pro mládežnická družstva. S hracími plochami opět vypomohla kroměřížská Viktoria na Rejdišti, dále Šelešovice, kde navíc hrála v sezóně A - družstva žáků a Bařice, kde svá mistrovská utkání hrála B - družstva žáků v krajské soutěži.

Mužstvo mužů kromě uvedených hracích ploch odjíždělo k přípravným zápasům na hřiště soupeřů - do Žeranovic s B - týmem Zlína, do Přerova na utkání se Spartou Krč, do Komárova k utkání s Viktorií Otrokovice a do Lipové. Tato utkání skončila vesměs vítězstvím Slavie. Přípravná utkání zajišťoval již nový sekretář Hanácké Slavie Josef Hamrla, který ve funkci vystřídal Aloise Skácela. Ten odešel na post trenéra do Spartak Hulín. S ním odešlo na hostování několik dalších dorostenců - Jiří Zezula, Ondřej Vrzal, Marcel Polách, Tomáš Němec, kteří tak dostali příležitost hrát soutěž ve výborném divizním týmu.

V rámci přípravy sehráli fotbalisté Slavie i zápasy soutěže o Pohár ČMFS a to na hřišti v Kojetíně, kde v prvním kole porazili Drnovice 2:0 /brankami Chorého a Klimka/, v Hulíně postoupili přes domácí VTJ Spartak vítězstvím 3:2 /Lehkoživ 2, Světlík/. Ve třetím kole již na domácí čekal atraktivní ligový soupeř z Teplic.

Pohárové utkání Hanácká Slavia – Teplice slibovalo pěkný, možná vyrovnaný zápas a mnozí příznivci věřili i v překvapení. Postavení v tabulkách obou soupeřů hovořilo za mnohé. Domácím vyšla příprava na sezónu a také vstup do ní měli více než dobrý. Byli v popředí tabulky MSFL, zatímco hosté procházeli hráčskou i výsledkovou krizí, potáceli se u dna ligové tabulky a zatím nebodovali. Prognózy zápasu vydrželi však do 31. minuty. V ní nepřesný rozhodčí Poledník, jemuž se zápas hrubě nevydařil, vyloučil za celkem běžný útočný faul Martina Chorého a zápas tím skončil. Hosté pak využili početní převahy k zaslouženému, ne však příliš čestnému vítězství a k postupu do dalšího kola. Ještě do přestávky střelil hlavou Luděk Zelenka vedoucí branku, po změně stran pečetil jejich vítězství dvěma brankami Pavel Horváth. Více než dva tisíce diváků odcházelo ze stadionu značně zklamáno. Ani ne kvůli vyřazení domácích, ale pro ovlivnění výsledku nepřesným rozhodčím.

Mistrovská soutěž sezóny 2002/2003 byla zahájena 10. srpna a Slavia v úvodním kole zdolala přesvědčivě na domácí půdě B mužstvo Zlína 4 : 0 (branky: Julina, Chorý, Parobek a Páník). Ve druhém kole přivezla Slavia 3 body z Kyjova za vítězství 1 : 0 (branka: Julina). To Slavia vedla tabulku MSFL. Ve třetím kole přijelo do Kroměříže posílené B mužstvo Baníku Ostrava a po vynikajícím výkonu si odvezlo 3 body za vítězství 3 : 0. Diváci obdivovali výkon mladých Baníkovců, zejména Svěrkoše, o kterého je zájem nejen z našich špičkových klubů, ale i v zahraničí. V dalším kole přivezli Hanáci 3 body z Třince za vítězství 1 : 0 (branka: Přívara). Po dalších dvou vítězstvích s Poštornou a ve Vratimově následovala série tří nerozhodných výsledků – doma s Drnovicemi, v Kněžpoli s B týmem Synotu a v Hranicích. Dále následovalo vítězství doma s Bystřicí pod Hostýnem 2 : 0 (branky: Stoklásek a Šilinger), série tří porážek ( v Dolním Benešově, doma s Uničovem a ve Znojmě) a podzim zakončili Hanáci dvěma vítězstvími – doma s Brnem B 3 : 2 (branky: Stoklásek, Julina a Klimek) a 1 : 0 ve Frýdku – Místku (branka: Zakopal).

V podzimní části sezóny 2002/2003 sehráli fotbalisté Hanácké Slavie celkem 18 soutěžních utkání, z toho 3 pohárová a 15 mistrovských. V pohárových získali 6 bodů a dosáhli skóre 5 : 5 . Jejich branky zaznamenali: J. Lehkoživ 2, M. Chorý, D. Klimek a I. Světlík po1. V 15 mistrovských zápasech získali 27 bodů se skórem 21 : 13 a v tabulce MSFL obsadili skvělé 2. místo. Ke všem 18 soutěžním zápasům nastoupili J. Lehkoživ a Z. Julina, k 17 brankář P. Barcuch, k 16 L. Zakopal, ke 14 D. Klimek, ke 13 O. Stojaník a O. Šilinger, k 12 M. Přívara a k 11 T. Buksa, I. Světlík a M. Otépka (přišel na hostování v 5. kole ze Zlína). Nejvíce branek nastříleli Z. Julina a L. Zakopal po 4, 3 branky přidal M. Stoklásek, po 2 M. Přívara a O. Šilinger, po 1 pak T. Buksa, M Chorý, D. Klimek, M. Otépka, J. Páník a R. Parobek. Nejlepším hráčem utkání byl 6x vyhodnocen P. Barcuch, 2x M. Přívara, 1x T. Buksa, M. Chorý, D. Klimek, Z. Julina, M. Stoklásek, M. Otépka a L. Zakopal. Tito hráči patřili k oporám týmu v podzimní části soutěže.

Podzim 2002 lze hodnotit jako velmi úspěšný, snad nejlepší celé historii Hanácké Slavie. Loňský podzim však nepřinesl jen samá pozitiva. Velkou ztrátou byla posila Slavie Vlastimil Chytrý, který se hned v úvodním zápase vážně zranil a během podzimu se již sestavě neobjevil. Někteří hráči se po podzimní části objevili v hledáčku mužstev vyšších soutěží a je otázkou, zdali je v dresu Hanácké Slavie na jaře 2003 ještě uvidíme.

Úspěšně bojovali ve svých soutěžích rovněž mládežnické kolektivy Slavie. Dorostenci, hrající MSDDskupinu D, skončili takto: starší pod vedením trenérů Z. Strašáka a Z. Melichárka obsadili v podzimní tabulce 6. místo se ziskem 21 bodů a ztrátou 11 bodů na vedoucí Šardice. Vedoucím družstva byl L. Vašák. Mladší dorostenci pod vedením trenéra Josefa Páníka a vedoucího R. Dryeho skončili v tabulce na 5. místě se ztrátou 9 bodů na vedoucí Šardice. Starší žáci A, bojující v MSŽL, skončili na posledním 15. místě se ztrátou jednoho bodu na předposlední Znojmo. Starší žáky vedli trenéři Jaroslav Baďura a Jindřich Veselý, vedoucím mužstva byl Zdeněk Bruna. Mladší žáci, pod vedením trenéra Jana Páníka, skončili na 10. místě se ziskem 17 bodů a skórem 27 : 34. Věříme, že žáci si svoji soutěž nakonec udrží. Žáky B, hrající krajskou soutěž, vedli: starší žáky – trenér Jan Holub a vedoucí Zdeněk Valoušek, mladší žáky – trenér Stanislav Poledňák. Starší žáci se umístili po podzimu na 6. místě, mladší na 7. místě. Trenérem všech brankářů u mládeže byl Jozef Žitný.

Valná hromada Hanácké Slavie, která proběhla v měsíci říjnu 2002 zhodnotila působení všech kolektivů v soutěžích a stanovila cíle do budoucnosti - zachování všech dosavadních soutěží a další zlepšování podmínek pro úspěšnou reprezentaci klubu a celého města. Zvolila také nový výkonný výbor ve složení: ing. Jaroslav David – předseda klubu, Josef Hamrla, Jaroslav Baďura, Vlastimil Chytrý, ing. Miroslav Spáčil.

Rozpis nejbližších zápasů

Partneři:

chci se registrovat